Pálinkás szép napot kíván a HAJDÚBAGOSI PÁLINKAFŐZDE!

Pálinka bérfőzéssel foglalkozunk. A hajdúbagosi pálinkafőzés több évtizedre tekint vissza. Családunkban már a 3. generáció foglalkozik pálinkafőzéssel. A régióban a legolcsóbban! Ne a feje főjön, hanem a pálinkája!

Wangaru regisztráció

ingyenreklám bannercsere

    A középpárlat (vagyis a pálinka) mennyisége általában az alszesz térfogatának 30-35%-a. Szeszfoka nagyobb 50tf%-nál, többnyire 52-58%(V/V). Az egészséges cefréből helyesen végzett főzéssel és finomítással előállított pálinka zamata emlékeztet a feldolgozott alapanyagra, illat- és ízhibát, valamint tisztasági és színhibát nem lehet felfedezni, és minden tekintetben megfelel a szabvány előírásainak.


Hibák a lepárláskor

    A pálinkák illat- és ízhibája, valamint tisztasági és színhibája általában több okra vezethető vissza. A legtöbb hibát a cefrézés és az erjesztés során szokták elkövetni.

    A következő hibák kifejezetten csak a lepárlás közben előforduló hibák, vagyis az Ön által választott pálinkafőzdében okozhatták. Ha szeretné elkerülni ezeket a hibákat főzesse nálunk cefréjét. (Másik főzdében járjon utána, hogy a lefőzött pálinkákat nem keverik-e össze, mert ha igen, akkor nem a saját pálinkáját kaphatja vissza, hanem pl. az aznap lefőzött mennyiség százalékarányos részét).

Előpárlatos pálinka

    Szúrós vagy észteres illat, csípős, kaparó íz, amit az előpárlatban feldúsuló aldehidek (acetaldehid), észterek (etil-acetát) és kozmaolaj okoz.

OKA: A finomításkor a szükségesnél kevesebb előpárlatot választották le.

MEGSZÜNTETÉS, JAVÍTÁS: A hiba legbiztosabban a pálinka átfinomításával szüntethető meg. A pálinkát vízzel 20-30tf%-ra hígítjuk, majd finomítjuk, és eközben az előpárlatot gondosan elkülönítjük. Kisebb hiba esetén hibátlan pálinkával való házasítás is eredményes lehet.

Utópárlatos pálinka

    Savanyú íz, továbbá ún. főtt íz, fazékíz, valamint moslékra emlékeztető szag érezhető.

OKA: A szükségesnél kevesebb utópárlatot különítettek el. Helytelen az a gyakorlat, amikor azért hosszabbítják a középpárlat elvételét, hogy a pálinka szeszfoka 50tf%-ra csökkenjen, és így a hígítást elkerüljék. Ennek következtében a pálinka minősége jelentősen károsodik.

MEGSZÜNTETÉSE, JAVÍTÁSA: A pálinkát vízzel 20-30tf%-ra visszahígítjuk, újrafinomítjuk és az utópárlatot gondosan elkülönítjük. Kisebb hiba aktívszenes kezeléssel is javítható.

Vajsavas szag, íz

    Jellegzetes, vajsavra emlékeztető, kellemetlen, intenzív szag és íz.

OKA: Tulajdonképpeni erjedési hiba, amelyet a cefrébe jutó vajsavbaktériumok okoznak. E hiba azonban helyesen vezetett finomítással, vagyis sok utópárlat elvételével megszünetethető.

MEGSZÜNETETÉSE, JAVÍTÁSA: Legeredményesebb eljárás az átfinomítás. A pálinkát visszahigítjuk, finomítjuk, és mihelyt a kellemetlen szag a párlatban megjelenik, azonnal átváltunk utópárlat-elvételre. Kisebb hiba aktívszenes kezeléssel is javítható.

Kozmás íz

    Kozmás, égett íz, mely nem tévesztendő össze a kozmaolajjal.

OKA: Főként közvetlen tüzelésű üstöknél fordul elő és a cefre leégése okozza.

MEGSZÜNTETÉSE, JAVÍTÁSA: Enyhébb esetekben aktívszenes kezeléssel javítható.

Kozmaolajok által okozott zavarosodás

    A pálinka opálos, zavaros. Hosszabb állás után a folyadék felszínén olyajcseppek figyelhetők meg. Melegítésre vagy szesz hozzáadása esetén a zavarosodás csökken vagy megszűnik. Főként 40-46 tf%-ra higított pálinkáknál fordul elő.

OKA: Hosszabb szénláncú alkoholok (propil-, butil-, amil-alkoholok) okozzák. Ezek keverékét nevezzük kozmaolajoknak, amely szeszben jól, vízben azonban nem oldódik, és ennek következtében főleg kisebb szeszfokú pálinkában zavarosodást okozva kicsapódik. Hibát akkor okoz, ha mennyisége a cefrében feldúdul, ami főként akkor következik be, ha a kierjedt cefrét hosszabb ideig tárolják. Ilyenkor az élesztőfehérje elbomlik, belőle aminosavak keletkeznek. Ez utóbbiak pedig kozmaolajjá alakulnak át. Téves felfogás, hogy a kozmaolajok az utópárlatban találhatók. Valójában inkább előpárlati jellegűek, ezért nagy mennyiségű előpárlattal részben eltávolíthatók, de jut belőlük a középpárlatba is.

MEGSZÜNTETÉSE, JAVÍTÁSA: Derítőszerekkel javítható. Erre a célra használható az égetett magnézia, más néven magnézium-oxid (100g/hl), valamint a bentonit (150g/hl).

Rezes törés

    A pálinka zöldre, súlyosabb esetekben kékre színeződik. Ez az ún. rezes törés. Ugyancsak réz jelenlétére utal a vörörs vagy barnásvörös színeződés, üledék megjelenése is. Fémes íz. Kémiailag kimutatható nagy réztartalom.

OKA: A finomítókészülékek páracsöve, hűtője és a kapcsolódó vezetékek rendszeres tisztításának elmulasztása. Nagy ecetsavtartalmú alszesz finomítása. A rézeleje és az előpárlat elválasztásának elmulasztása.

MEGSZÜNTETÉSE, JAVÍTÁSA: Átfinpmítás kitisztított készüléken megfelelő mennyiségű előpárlat-elvétellel. Tejjel való derítés (0,5-1,0 L/hl). Kék derítés.

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 12
Tegnapi: 9
Heti: 50
Havi: 428
Össz.: 273 422

Látogatottság növelés
Oldal: Hibák a lepárláskor
Pálinkás szép napot kíván a HAJDÚBAGOSI PÁLINKAFŐZDE! - © 2008 - 2024 - palinkafozo.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »